حل مشکل حمل‌و نقل با کاهش قیمت کامیون و واقعی‌شدن قیمت سوخت

مشاور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سابق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای یک بار دیگر بر واقعی شدن قیمت سوخت با هدف بازگشت تعادل در عرضه و تقاضای حمل بار جاده‌ای تاکید کرد.

داود کشاورزیان در گفت‌وگو با خبرنگار تین‌نیوز، گفت: قدرت چانه‌زنی صاحبان کالا به دلیل کمبود بار و ازدیاد کامیون افزایش‌یافته است و این وضعیت سالهای طولانی است که مدیریت حمل‌ونقل را با چالش روبرو ساخته است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سابق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: در این میان اصلاح قیمت سوخت و هم‌زمان کاهش قیمت کامیون در ایران می‌تواند مدیریت در حمل‌ونقل را آسان کند. در این صورت کامیونی که در ماه 4 هزار کیلومتر کار می‌کند می‌تواند سه برابر کار کرده و به‌جای اینکه در ماه یک‌بار به بندر بار داشته باشد و یک‌سر خالی بازگردد می‌تواند هفته‌ای یکبار به بندر بار داشته باشد و اگر مطمئن نشود بار برگشت وجود دارد اصلاً اقدام به باربری نمی‌کند.

به گفتهٔ کشاورزیان اصلاح قیمت سوخت خودبه‌خود باعث خارج شدن کامیون‌های فرسوده شده و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

او با توضیح اینکه افرادی که در طرح نوسازی شرکت کرده‌اند ماهیانه اقساط زیادی پرداخت می‌کنند و به همین دلیل نیازمند درآمد بیشتری از حمل بار جاده‌ای هستند، گفت: اما وضع برای رانندگان ناوگان فرسوده متفاوت است و آن‌ها معمولاً با هر قیمتی اقدام به حمل بار می‌کنند. در این شرایط رانندگان ناوگان نو هم بالاجبار مجبور به قبول حمل بارهایی می‌شوند که زیر قیمت است و حتی مجبور به پرداخت حق کمیسیون بیشتری می‌شوند.

کشاورزیان با بیان اینکه هر وقت شکایتی از شرکت حمل‌ونقلی به دلیل افزایش حق کمیسیون اضافه شود رسیدگی می‌شود و درگذشته هم همین روال وجود داشته است  ادامه داد: تأکید دارم که بایستی عرضه را کم و سوخت را واقعی کنیم و در مقابل واقعی شدن سوخت باید قیمت کامیون پایین بیاید. هم‌چنین سود عوارض گمرکی را هم دولت حذف کند .

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر هزینه بهره‌برداری خودرو گران شود هرکسی به هر دلیلی در چرخه جابجایی حضور نخواهد داشت.

 

  • منبع خبر:
  • گروه خبری: اخبار حمل و نقل
  • تاریخ درج: 9 تیر 1397
  • تعداد بازدید: 1408